Instalace Pythonu

Bře 7, 2021 Python kurz

Instalace na Windows

První krok, který budeme muset udělat pro to, abychom mohli začít programovat v programovacím jazyce python je instalace programovacího jazyka na náš počítač.

Pokud jste se rozhodli pustit se do programování, tak věřím, že je pro vás velmi jednoduché nainstalovat tento programovací jazyk na Váš počítač. V době, kdy tento web tvořím je nejnovější verze pythonu 3.9.2., kterou používám.

Prvním krokem, který budete muset udělat je na web https://www.python.org/downloads/ a stáhnout nejnovější verzi programovacího jazyka. Na kartě download vyberte nejnovější verzi a po té vyberte operační systém, na kterém budete programovat. Já osobně používám windows 64 bit a proto jsem si stáhnul python pro tuto platformu

Po té projdete klasickou instalací, jako když instalujete jakýkoliv jiný program. Jenom dejte pozor aby jste při instalaci zaškrtli políčko Add python 3.9 to PATH. Jinak projdete klasickou instalací na kterou jste zvyklí z instalace ostatních programů. 

V minulé lekci jsme se naučily jak spustit příkazovou řádku pomocí příkazu cmd. Do vyhledávacího pole zadáme IDLE python a najde se nám IDLE, ve kterém budeme programovat doporučuji si připnout IDLE na lištu nebo dát na plochu, ať k němu máme co nejsnadnější přístup. 

Instalace na Linux

 

Instalace Pythonu v Linuxu může vypadat komplikovaně, ale je to velmi jednoduchý a rychlý proces. Pro instalaci Pythonu v Linuxu budeme potřebovat terminál, který jsme si představily v minulém díle.

 

Ovšem v linuxu často bývá už Python předinstalovaný, proto do konzole zadejte příkaz, který vám vypíše, jakou verzi Pythonu máte v systému.

 

python3 --version

Pokud se objeví například Python 3.9.2 znamená to, že máte vyhráno a python máte nainstalovaný.

 

Pokud systém nenajde žádnou verzi pythonu je potřeba ji nainstalovat příkazem:

sudo apt-get install python3

 

Ještě bude potřeba doinstalovat modul tkinter, který nainstalujeme příkazem

 

sudo apt-get install python3-tk

 

Pokud se Vám bude v tomto prostředí pracovat nekomfortně, můžete si stáhnout nějaké vývojové prostředí jako je PyCHarm, NetBeans nebo Visual Studio od Microsoftu to si každý musí vyzkoušet sám co mu vyhovuje a nebo nevyhovuje. Mě osobně stačí základní IDLE od Pythonu jelikož i v základu je pro mne velice přehledné a nepotřebuji žádné další vývojové prostředí třetích stran, ale toto nechám na Vás, každý si musí sám vyzkoušet co mu vyhovuje a nebo nevyhovuje.

 

Co ovšem doporučuji je vývojové prostředí si  upravit já osobně si zvětším velikost písma a zapnout číslování, abych viděl, na kterém čísle.  Zapnutí číslování je velice jednoduché na kartě options zapnete možnost show line number. 

 

 

Další věc, kterou je dobré udělat, je zvětšit si velikost písma v IDLE. Znovu vyberte možnost options a vyberte kartu configure IDLE a otevře se vám okno, ve kterém můžete vybrat velikost písma. Větší písmo zpřehlední text a lépe se orientujete v kódu a najdete lépe chyby v programu, který napíšete chybně. 

 

 

Vyberte velikost, která vám vyhovuje a máme vše nastavené pro začátek programování. V dalším díle ovšem ještě programovat nezačneme. Jelikož je mnoho informací si hledat v anglickém jazyce a při programování rozumět angličtině, vytvořím slovník, kam budeme postupně zapisovat a doplňovat anglické výrazy na které při programování narazíme. Budu se na vás těšit v další lekci. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *