Programovací jazyky

Bře 7, 2021 Python kurz

V minulé lekci jsme se dozvěděli co je to programování a že se příkazy, které bude počítač vykonávat zapisují pomocí programovacího jazyka. Programovacích jazyků existuje nepřeberné množství, každý má nějaké výhody a nějaké nevýhody a my se dneska podíváme na to jaké programovací jazyky existují.

 

Programovací jazyky můžeme dělit několik způsoby. První způsob je na jazyky nižší a jazyky vyšší úrovně.

 

Nízkoúrovňové jazyky

Jazyky nižší úrovně mají primitivní instrukce odpovídají příkazům procesoru. Programy jsou závislé na procesoru a velikou nevýhodou je, že jsou nepřenositelné na jiný (nepříbuzný) procesor. Kód programu je pro člověka příliš složitý a nesrozumitelný. Velikou výhodou je, že programy mohou být velmi efektivní. Další výhodou je, že programátor má takto přístup i k funkcím počítače, které by měl ve vyšším programovacím jazyce nedosažitelné Nejčastěji jazyky symbolických adres Assembler nebo přímo strojový kód

Vysokoúrovňové Jazyky

Vyšší programovací jazyky jsou člověku lépe srozumitelné. Programy zapsané ve vyšších jazycích jsou obvykle kratší a lépe čitelné. Ve vyšších programovacích jazycích je možné používat prvky přirozeného jazyka. Další výhodou vyšších programovacích jazyků je jejich přenositelnost. Programy po malých (někdy i žádných) úpravách mohou běžet na různých počítačových platformách. V praxi je vyšší programovací jazyk vše, co není Assembler. Pascal, Basic, Java, C++, Python a další jsou jazyk vyšší úrovně. Nevýhodou těchto jazyků, že se musí převádět kompilátorem.

Nás bude zajímat víceúrovňový programovací jazyk Python. Ovšem programovací jazyky se mohou dále ještě dělit na interpretované a kompilované programovací jazyky.

Interpretované

Vyšší programovací jazyky jsou člověku lépe srozumitelné. Programy zapsané ve vyšších jazycích jsou obvykle kratší a lépe čitelné. Ve vyšších programovacích jazycích je možné používat prvky přirozeného jazyka. Další výhodou vyšších programovacích jazyků je jejich přenositelnost. Programy po malých (někdy i žádných) úpravách mohou běžet na různých počítačových platformách. V praxi je vyšší programovací jazyk vše, co není Assembler. Pascal, Basic, Java, C++, Python a další jsou jazyky vyšší úrovně. Nevýhodou těchto jazyků je, že se musí převádět kompilátorem.

Kompilované

Kompilované jazyky jsou celé přeloženy a až potom mohou být spušněny. Jsou rychlejší, ale mají vyšší nároky na formální správnost kódu. Překládají se kompilátorem, výsledkem překladu je (většinou) .exe soubor. Patří sem většina klasických programovacích jazyků. Do této skupiny patří například tyto jazyky Algol, Fortran, Cobol, PL/I, Pascal, C, Java a další.

 

Mnozí z nás si nevyberou programovací jazyk, když se řekne nízkoúrovňový a nebo vysokoúrovňový nebo interpretovaný a kompilovaný programovací jazyk. Každý jazyk má své výhody a nevýhody a proto se podíváme na některé populární programovací jazyky.

 

Java

Co se týká karierního uplatnění a platu, Java je jazykem číslo 1. Je stabilní a robustní. V Česku jsou stovky firem, které Javu používají. V Javě se vyvíjí, jak webové a desktopové aplikace, tak i aplikace pro andrid. Poptávka po Javě je velká, ale je to jazyk, který je poměrně složité se naučit.

 

Velikou výhodou Javy je nezávislost na platformě. Na Jave dnes dokáže fungovat skoro všechno – mobilní telefony, počítače a notebooky používající Linux, macOS i Windows a další elektronická zařízení.

 

JavaScript

JavaScript stojí za každou moderní webovou stránkou a je to opravdu rozšířený programovací jazyk. Zabezpečuje, aby webové aplikace byly interaktivní a jejich obsah se dal dynamicky nahrávat. Pokud bychom používali jen HTML a CSS, stránka by byla jen statická.

 

JavaScript si najde uplatnění ve většině, ne-li ve všech firmách. Není tak stabilní jako Java či Python, neustále se vyvíjí a proto je nutné nepřetržitě sledovat nové trendy a vylepšení. Ale na samotné pochopení je to jazyk velmi složitý, a proto se do něj doporučujeme pustit až se solidním programátorskými zkušenostmi.

 

C#

C# je jazyk vyvinutý společností Microsoft v roce 2000. Tento jazyk je také velice silný, protože dokáže pohánět komplexní webové či desktopové aplikace. Používá se nejčastěji na e-shopech, bankovních aplikacích, monitorovacích nástrojích a podobně. Svoje uplatnění si stejně jako Java najde i ve vývoji Android aplikací. Ale jak už jsme naznačili výše, C# je z hlediska syntaxe srozumitelnější jazyk.

 

PHP

Internetový skriptovací jazyk (serverový) používaný k tvorbě webových stránek. Instrukce se vkládájí do HTML kódu, syntaxe je podobná jazyku C. Práce programu probíhá v serveru, na uživatelský počítač se posílají jen výsledky. Má ohromné možnosti: dokáže pracovat s databázemi, s velkým množstvím internetových protokolů (IMAP, POP3, SMTP – zpracování emailů; NNTP – news protokol; …), dokáže vytvářet obrázky a PDF soubory, má spoustu funkcí na zpracování řetězců, … Navíc je zdarma a volně šiřitelné! Oficiální stránky: www.php.net.

 

Python

Tento programovací jazyk nás bude zajímat nejvíce, protože v tomto programovacím jazyce budeme programovat. Jako začátečník se Python naučíš mnohem rychleji než ostatní jazyky. Nemusíš se totiž učit objektově orientované programování (OOP), což je postrach většiny začínajících programátorů. Zápis kódu v Pythonu je velmi podobný běžnému psaní. Větu „Hello World“ v něm napíšeš jen pomocí jednoho řádku kódu.

 

Python se v posledních letech stal programovacím jazykem číslo jedna. Stal se nejvíce používaným a vyučovaným jazykem na světě. V dnešní době Python předběhl ostatní programovací jazyky a používá ho zhruba 1/3 vývojářů na celém světě.

 

https://pypl.github.io/PYPL.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *